Makaleler

Hepsiburada.com ve Trendyol.com “Pazaryerleri”nde Kargo Fiyatlandırmaları 12.06.2021

Son 1 yıldır devam eden ve her bitiş zamanında “yoğun istek ve tedarikçiye destek “olarak uzatılan, tedarikçilere kargo fiyatlamaları desteği, acımasız rekabet ve tekel olma yolunda güçlü ve hızlı ilerleyen Trendyol.com un 50 tl altı “3 baremli” yapılandırması ile devam etmektedir.

Buna karşılık “artık 2.oyuncu” olan Hepsiburada.com, 15 Haziran 2021 tarihinden geçerli, süregelen tek baremli kargo desteği, 2 bareme çıkmak yerine tek baremde kalmasına ek olarak, Aras Kargo da da verdiği desteği kaldırıp oyun dışı bırakırken sadece “HepsiJet” üzerinden devam edeceğini duyurması, eğer ki bir düzeltme bildirisi gelmezse, sektörde 1-2-3 yerine 1 ve sonrası diye devam edecek gibi gözüküyor.

1.oyuncu Trendyol.com tedarikçilere 3 baremli kargo desteği ve yanında 14 gün vade desteği, gözle görünür bir şekilde tedarikçi sayısının artmasına hatta Hepsiburada.com’da satışı durdurup sadece Trendyol.com’da satışa devam edip destek verenlerin sayısının artmasına da sebeb olmaktadır.

Trendyol.com arkasındaki yatırımcı gücü, “know how” gücü güçlü olan Alibaba’nın stratejisi ile Hepsiburada.com’un yıllarca Rekabetsiz piyasa gücünün vermiş olduğu “Kibir” i (Kibir i ileriki zamanlarda anlatacağız) içlerinde göremediklerini düşünüyorum. Artık Hepsiburada.com taklit edilen değil, takip eden konumunu iyice pekiştirdiğinden, hiç olmasa 2.sırada kalayım düşüncesini de kaybedecektir.

Küçük tedarikçiler pazaryerlerinde birleşerek güçlü bir ürün sağlayıcı konumundalar ve bu daha da büyüyecektir. Neden dersek, reklam kampanyaları, “evinizden bile satış yapın” duyuruları, “sizi desteklemek için vadenizi  x  güne düşürdük – devam ettiriyoruz” stratejisi, bayram-resmi tatil günlerine denk gelen ödeme günlerinde, ödemeleri 1 gün önce “jest” olarak hesaba geçmeleri hiç de küçümsenecek bir durum değildir. 

Kargo ücretlerinden kar eden pazaryerlerinin, karlarından fedakarlık yapıp bunu tedarikçiye de yansıtıp, yukarıda anlattığım destekleri de ekleyince sadece ticari bir stratejiden öte mükemmel bir algı yönetimi de yapmaktadırlar ki meyvesini 1 ve diğerleri sürecine hızla giderken çok net görebilirsiniz.

Ancak buna karşılık küçük tedarikçiler, kargo ücretlerini maliyetlere eklerken hata yapmaları, dönüşü olmayan zararlara yol açacaktır.

Örnek 5 tl olaran kargo maliyetini maliyete eklerken 5 tl olarak eklemek hata olacaktır. Sizden alınan komisyon alınırken, kargo dahil satış fiyatı yani site fiyatı üzerinden alınmaktadır.

10 tl ürün + kdv + kar oranı koyulup kargo 5 tl ise 5 tl koyulması ortalama %15 komisyon alan bir pazaryerinde koyduğunuz kargo maliyeti 4 olarak hesaplanmış olacaktır. Aşağıdan yukarı – Yukarıdan aşağı basit hesaplamasıyla kargo maliyeti 6 tl  konulmalıdır ki % 15 düşüldüğünde 5 tl olarak sizden kesildiğinde kar oranınız etkilenmiş olmasın.

Buna ek olarak Hepsiburada.com’da alınan Hizmet bedeli de aynı şekilde Aşağıdan yukarı – Yukarıdan aşağı basit hesaplamasıyla, örnek 0,75 tl ise en az “ tl olarak eklenmelidir. 

Bu hesaplamaları excel üzerinde bir formul yaparak kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Yeni yazımız ; Amazon.com.tr ve diğer pazaryeleri hakkında olacaktır 

E-Ticaret Yerine Getirme Modellerine Genel Bakış 01.06.2021

E-ticaret ile ilişkili, perakendecinin rolünün yanı sıra bir ürünün depolanma ve son kullanıcıya dağıtılma şeklini belirleyen üç ana gerçekleştirme modeli vardır . Bu modellerin , işletmenin operasyonel özellikleri ve günlük işleyişi ve genel işletme marjı üzerinde önemli bir etkisi vardır . 

Dropshipping Modeli

Bir stoksuz satış modelinde, e-ticaret işi, satıştaki ürünlerin fiziksel olarak mülkiyetini almaz . Mağaza sahibi ürünleri stokta tutmaz ve tutulan stok yoktur. Bunun yerine siparişler doğrudan, ürünlerin depolanmasından ve müşteriye gönderilmesinden sorumlu olan üreticiye gönderilir . Bu anlamda, satıcı ürünleri asla görmez veya dokunmaz , bu da daha geleneksel bir sipariş karşılama modelini benimsemeye göre bazı benzersiz avantajları vardır.

Dropshipping ile Geleneksel Sipariş Yerine Getirmenin Faydaları:

  • Envanter Riskini Ortadan Kaldırır: Pazaryeri bir perakende işi veya dropship olmayan bir e-ticaret işletmesi yürütmenin en büyük dezavantajlarından biri, genel olarak envanterin önceden edinilmesi gerektiği gerçeğidir. Doğal olarak, stok satın almak maliyetlidir ve % 100 satabilme garantisi olmaksızın , işletme sahibi için doğal bir risk vardır. Bununla birlikte, drop-shipping, genellikle envantere önceden herhangi bir yatırım gerektirmez .
  • Daha Az Zaman / Daha Düşük Devam Eden Maliyetler: Ürünlerin nakliyesi, belirli bir miktar sahip ve personel zamanı gerektirir. Sadece stok siparişi vermekle kalmayıp, onu yönetmek için de zamana ihtiyaç duyulacak ve siparişlerin geri gönderilmesinden kaçınmak için her zaman optimum stok kontrolü sağlanacak ve bunların tümü bir drop-shipping modeliyle önlenebilecektir. Bunun yerine, işletme sahibi, bu zamanı işletmenin genel stratejisini yönetmek ve satış hedeflerinin karşılanmasını sağlamak için kullanmakta özgür olabilir .
  • Ürün Esnekliği: Bir perakendeci olarak stoksuz satış yapıyorsanız , kendi web mağazanızda ve diğer satış kanallarınızda işletme sahiplerinin daha hızlı bir şekilde ‘pazara girmelerini’ sağlayan yeni ürün serilerini deneme esnekliğine sahipsiniz demektir.
  • DEZAVANTAJLARI ;
  • E-ticaret yerine getirilmesi düşünüldüğünde drop-shipping daha kolay bir seçenek gibi görünse de, dezavantajları da yok değil. Eksik/yanlış/kontrolsüz ürün açıklamaları, düşük kaliteli veya hasarlı ürünler meydana gelebilir ve bu, dağıtıcının yeterince özen göstermemesi nedeniyle sizin sorumluluğunuzdadır . Ayrıca, teslimat yapan tedarikçilerin seçimi sınırlandırılabilir ve ürün teklifinizi potansiyel olarak çeşitlendirme kapsamı (başlangıçtan itibaren ve gelecekte) azalabilir. Geleneksel bir modeli benimsiyorsanız, teslimat standartlarını belirleyebilir ve müşteri hizmetinin tüm unsurlarını tasarlayabilirsiniz.
  • Düşük kar oranları, başka bir dezavantajdır. Görünürde 1k,10k ürün satıyor olsanız da, siz de diğer “her” satıcı gibi aynı ürün ismi/açıklama/resim sergileyeceğinizden sadece fiyat odaklı bir döngünün içine gireceksiniz ve kar oranlarınızı düşürdükçe satış yapabileceksiniz. Özgün pazarlama, müşteri gözünde çok daha farklı/çekici ve arama motorlarında da seçici olmanızı sağlayacaktır.

İşletmeler Neden ‘Pazaryerlerinde’ Satıyor? 15.02.2021

  1. Daha Yüksek Marjlar: Kurulum maliyetleri ve kira, ısıtma, elektrik, depolama ve stok yönetimi gibi devam eden operasyonel maliyetler genellikle önemli ölçüde azaltılır veya ortadan kaldırılır. Ayrıca, müşteri hizmetleri ve diğer idari görevler, nispeten düşük bir maliyetle otomatikleştirilebilir veya dış kaynak sağlanabilir. Bu nedenle, Pazaryerleri, bir işletmeyle karşılaştırıldığında bir Pazaryeri mağaza aracılığıyla satış yaparken genellikle daha yüksek marjlar elde edilebilir .
  2. Ölçeklenebilirlik: Fiziki bir işletmede, işletme, genellikle herhangi bir zamanda fiziksel olarak mağazada bulunabilecek kişi sayısı ile sınırlıdır. Pazaryerlerinde ise limitsiz müşteri sunulur . Bir e-ticaret işi yürütmek, gerçekten küresel bir pazara girmek anlamına gelir Ayrıca, Pazaryeri platformlar hızlı ölçeklendirmeyi sağlar. 
  3. Teknoloji : E-ticaret işletmeleri tipik olarak muazzam miktarda müşteri verisini harmanlamaktadır. Tüketici davranışının her unsuru izlendiğinde, e-ticaret işletme sahipleri , müşteriler için müşteri alışveriş deneyimini anlayabilir, ince ayar yapabilir ve iyileştirebilir – dönüşüm oranlarını ve satışları artırmak için verilere dayalı kararlar verebilir . Doğru sistem ve teknolojiden yararlananlar, işlerinin son derece hızlı büyüdüğünü görebilirler.